Masáž z mého pohledu
Pro obyvatelstvo západního světa je téměř samozřejmé uchopovat věci rovnou a přímo. Když bolí paže, léčí se paže. V souvislosti s tím zkoumali evropští lékaři účinky masáže v první řadě z čistě funkčního lékařského hlediska. Klasická masáž byla nejdříve používána pouze tehdy, když už to někde bolelo, a přesně tam, kde to bolelo.
Teprve od šedesátých let 20. století přišla do Evropy s rozšířením indické filozofie myšlenka, že se nepohlíží na člověka jako na anatomický útvar z kostí, svalů a orgánů, nýbrž mnohem více jako na energetický systém. Člověk je vnímán jako mikrokosmos, ve kterém se odráží makrokosmos. A stejně jako v makrokosmu i v mikrokosmu všechno souvisí se vším a změna jednoho elementu vyvolá účinek na celek.
Proto se například při akupunktuře neléčí přímo nemocný orgán, ale ošetřují se energetické body a dráhy, které s ním souvisejí. Nemoc nebo nevolnost jsou považovány za výraz nerovnováhy mezi různými energiemi, které tvoří člověka. Potíže se mohou i řetězit, tzn. že bolest na jedné straně těla může pramenit z původní příčiny na druhé straně těla. K udržení nebo znovunastolení rovnováhy se tradičně používají masážní techniky společně s éterickými oleji (např. v Indii).
Při léčbě člověka záleží také na jeho životosprávě (strava, spánek, pohybová aktivita, sexuální aktivita apod.) a jeho přístupu k životu a samoléčbě. Nelze se spoléhat pouze na tvrzení lékařů, kteří s vámi stráví pouze pár minut, a odevzdat jim veškerou zodpovědnost za vaše vlastní tělo. Přeci jen lékaři léčí tělo, které je viditelné a hmatatelné, a ne energii a faktory, které váš život ovlivňují a mohou způsobovat vaše potíže.
Z tohoto důvodu je mi východní chápání lidské podstaty (spojení energie a hmoty) tak blízké a zapojuji je i při masážích.
S čím může masáž pomoci
Při masáži se přímo působí na kůži vhodně zvolenými hmaty. Nervová zakončení v kůži vedou uklidňující impulzy dále na jiná místa těla a nastává celkové uvolnění. Je-li člověk hluboce uvolněný, také dýchání se stává pravidelným a hlubokým. Masírovaná osoba automaticky přechází na břišní dýchání, které jinak nastává jenom ve spánku.
Dále dochází k působení také na vegetativní systém, který řídí funkci vnitřních orgánů a který člověk nemůže svou vůlí ovlivnit. Proto může uklidňující masáž rovněž zmírnit potíže jako bolesti hlavy nebo trávicí problémy, které jsou často výrazem psychického a nervového zatížení.
Situací, kdy je masáž vhodné zařadit do života, je nespočet. Shrnuji tedy nejdůležitější oblasti.
- úzkost a stres, deprese
- syndrom karpálního tunelu
- bolest zad (i chronická)
- bolest kloubů
- bolest hlavy
- trávicí problémy
- psychosomatická onemocnění
- vadné držení těla a vady na páteři (např. skolióza)
- poranění při sportu
- rekonvalescence po těžkých chorobách či zraněních (nutno konzultovat s lékařem)
- artritida, revmatická onemocnění
- astma, alergie, bronchitida
- kosmetický účinek (např. suchá pokožka)
Kontraindikace
Kdy může naopak masáž uškodit a kdy není doporučována?
- těhotné ženy, ženy v šestinedělí
- těsně po jídle
- celková slabost organismu, nadměrné tělesné vyčerpání
- starší lidé trpící odvápněním kostí
- infekční stavy – horečka, viróza
- akutní záněty (ledvin, dutiny břišní, kloubů…)
- vysoký krevní tlak
- plísňová onemocnění
- zhoubné nádory (na doporučení lékaře lze masírovat v posledním stádiu či minimálně 2 roky po ukončené léčbě)
- encefalitida, malárie, mrtvice
- křečové žíly, záněty žil, trombóza, bércové vředy
- poruchy krvácivosti
- zelený zákal
- epilepsie (nutno konzultovat s lékařem)
- vyhřezlá ploténka
Při psaní článku jsem vycházela z těchto zdrojů:
- ELLSWORTH, Abby a Peggy ALTMAN. Masáže – anatomie: [průvodce sedmi masážními styly a jejich vlivem na konkrétní svalové skupiny]. Brno: CPress, 2014. ISBN 978-80-264-0351-7.
- vlastní znalosti z rekvalifikačního kurzu
- TISCHER, Hildegard. Masáž: relaxace od hlavy až k patě. Praha: Grada, 2008. Zdraví & životní styl. ISBN 978-80-247-2550-5.