Těhotenství je krásné a velmi důležité období v životě ženy. Každé těhotenství je jiné a jedinečné.
Masáž nejen zmírňuje těhotenské potíže, ale má blahodárný vliv na krevní oběh, na úpravu tlaku, tepu a uklidňuje matku i dítě.
Třením při masáži se uvolňuje napětí v kříži, zádech a kolem lopatek, přičemž šíjové svaly masírujeme jemným tlakem. Hýždě, prsa, hrudník ani bříško se nemasíruje.
Masáž může být prováděna od ukončeného 13. týdne těhotenství (1. trimestr) a v případě nerizikového těhotenství. Pokud si nejste jistá, zda je pro vás masáž vhodnou volbou, poraďte se se svým lékařem nebo se mi ozvěte.
Masáž je velmi jemná, hladivá a relaxační, nečekejte proto hloubkové silnější techniky. V rámci těhotenství se nesmí mačkat určité reflexní body (např. na šíji, chodidlech) pro riziko vyvolání předčasného porodu.
S čím může masáž pomoci
- bolest hlavy
- bolest zad
- bolest v kříži
- křeče v lýtkách
- nadýmání
- nechutenství
- (ranní) nevolnost
- nespavost
- nízký/vysoký krevní tlak
- strach, obavy
- napětí, úzkost
- psychosomatické potíže
- zácpa
- podpora porodu
Masáž velmi dobře pomáhá proti nespavosti a stresu, proto je lepší si ji plánovat na odpolední a večerní hodiny.
Jak masáž probíhá
Po přivítání se usadíte a povíte mi pár základních informací o sobě, jaký jste měly den a co vás aktuálně trápí (akutní / chronické zdravotní potíže, emociální vytížení, stres, průběh celého těhotenství…).
Na základě těchto informací společně vybereme éterický olej, který vhodně naředíme v rostlinném oleji. Pokud si nebudete přát vonné esence, použijeme jen rostlinný olej.
Po odložení oděvu se uložíte na lehátko a následuje samotná masáž, která je prováděna na boku. Budete obložena polštářky pro vaše maximální pohodlí (zejména pod hlavou, mezi koleny a kotníky, pod bříškem).
Pokud by vám byla poloha nepohodlná nebo se vám udělalo špatně, ihned polohu vyměníme nebo masáž ukončíme.
Masáž začíná úvodním pohlazením zad přes ručník a pokračujeme masáží jednotlivých částí těla – jedna polovina zad, šíje, ruka, noha a následně druhá strana těla na opačném boku.
Po dokončení masáže Vás osuším ručníkem od oleje. (Není k dispozici sprcha.)
Po skončení masáže budete mít prostor na relaxaci a občerstvení.
Kontraindikace
V jakém případě není masáž doporučována?
Částečná kontraindikace
- těsně po jídle
- celková slabost organismu, nadměrné tělesné vyčerpání
- lidé trpící odvápněním kostí
Úplná kontraindikace
- 1. trimestr těhotenství
- rizikové těhotenství
- infekční stavy – horečka, viróza
- akutní záněty (ledvin, dutiny břišní, kloubů…)
- vysoký krevní tlak – lze po domluvě s lékařem
- plísňová onemocnění
- zhoubné nádory
- encefalitida, malárie, mrtvice
- křečové žíly, záněty žil, trombóza, bércové vředy
- poruchy krvácivosti
- zelený zákal
- epilepsie (nutno konzultovat s lékařem)
- vyhřezlá ploténka
Aromaterapie v masáži
Většinou bývá prvním příznakem těhotenství zvýšená citlivost čichu. Tato citlivost nám nahrává, abychom cíleným nasazením aromaterapeutických olejových směsí zlepšili celkový pocit ženy během celého těhotenství. Rostlinná říše svými vonnými látkami jemně upravuje hladinu hormonů, pomáhá bez větších problémů přijmout běžné potíže a nenechat je přerůst v patologické jevy.
V rámci společného rozhovoru budeme volit vhodné éterické oleje, které zařadíme do masáže. Budeme vycházet z vašeho aktuálního stavu a případných kontraindikací (např. nízký krevní tlak), ale i z vaší intuice – pokud vám olej nebude vonět, je to jasné znamení vašeho těla, že olej není „správný“.
Pokud již aromaterapii znáte, častou volbou bývá například éterický olej levandule, šalvěj, geranium, heřmánek, růže a bergamot. K dispozici bude ale také již hotová Těhotenská směs od značky Nobilis Tilia, která uklidňuje, zmírňuje obavy a dodává sebedůvěru.
Masážní prostředky
Nejčastěji využívám jako masážní prostředek bio mandlový olej lisovaný za studena. Má jemně oříškovo-mandlovou vůni, poměrně neznatelnou. Patří k nejoblíbenějším masážním olejům, jelikož snadno proniká do pokožky a hydratuje ji. Díky svým zklidňujícím vlastnostem je dobře snášen a uplatňuje se v péči o suchou, citlivou a zralou pokožku.
Často slýchané varování, že by lidé s alergií na ořechy neměli mandlový olej používat, je sporné. Tato informace platí u vnitřního použití (ne vnějšího), ale pro jistotu i tak mandlový olej v těchto případech nepoužívám.
Pokud by vám nevyhovoval olej mandlový, můžeme zvolit i jiný dle vašeho výběru – třeba slunečnicový, kokosový nebo sezamový (vše v bio kvalitě).
Do masážní směsi můžeme po vzájemné domluvě zařadit i vhodné éterické oleje, které zvýší harmonizační účinek masáže. Tyto oleje jsou vonné látky, které působí na nervový a limbický systém člověka, pomáhají např. proti stresu, obavám a nepříjemným stavům (bolesti, nevolnost, nadýmání a další).
Při psaní článku jsem vycházela ze zdroje:
- STADELMANN, Ingeborg. Aromaterapie od těhotenství po kojení. V češtině první vydání. Přeložil Barbora TOMEČKOVÁ. [Praha]: Marie Noe, nakladatelství a vydavatelství One Woman Press, 2017. ISBN 978-80-86356-58-7
- GUZMÁN, Cati. Masáže nastávajících maminek a miminek. Brno: Computer Press, 2009. ISBN 978-80-251-2471-0
- ELLSWORTH, Abby a Peggy ALTMAN. Masáže – anatomie: [průvodce sedmi masážními styly a jejich vlivem na konkrétní svalové skupiny]. Brno: CPress, 2014. ISBN 978-80-264-0351-7
- kurz Těhotenská masáž (2022, Mama Baby Studio, Eva Smrkovsky)
- vlastní znalosti z praxe