Baňkování se tradičně požívá už celá staletí jako jeden z nejúčinnějších a nejdůležitějších nástrojů tradiční čínské medicíny.
Baňkovou masáž využívám jako alternativu ke sportovní či klasické masáži. Kombinuji zde použití baněk a ručních hmatů, proto název „baňková masáž“. Pro někoho je to forma relaxační masáže a dokáže třeba i usnout, pro někoho je to aktivní propojení s tělem a cílené vnímání ošetřovaných oblastí.
Baňkování perfektně funguje na uvolnění napjatých a bolestivých svalů, především v oblasti zad. Lze je využít i na odstranění spoušťových bodů či celulitidy.
Baňka na těle drží tím, že z ní ručně vysajeme vzduch a vytvoříme vakuum. Výsledkem je, že kůže a fascie, ve kterých jsou uloženy žíly a cévy, žlázy a nervy, svaly, vazy a šlachy se nadzvednou a jsou silou tlačeny do sací baňky, dochází k prokrvení.
Sílu a intenzitu natahování kůže do baňky lze ovládat a přizpůsobit danému klientovi. Baňkování je i přes zmiňovaný tlak velmi příjemné a přínosné. Za normálních okolností by neměl klient pociťovat žádnou bolest, ale mírný, střední nebo silný tah. Po proceduře mnozí klienti popisují pocity tepla, uvolnění a povznesení.
Ošetřovaná místa mohou ale i chvilku svědit, nebo může klient pocítit krátkodobou závrať díky zvýšenému přítoku krve do mozku.
Využívám dvě formy baňkování: posuvné a statické. Při posuvném hýbeme silikonovou baňkou po těle bez zastavování, nedochází zde ke vzniku zčervenání nebo modřin. Při statickém baňkování ponecháváme baňky na jednom místě (minimálně 5min), kdy dochází k většímu prokrvení. Statické baňkování má větší efekt, jelikož se vybrané místo prokrvuje delší dobu.
Je velmi běžné, že během prvního nebo druhého ošetření dochází ke vzniku modřin, které ihned po ošetření zmizí, nebo zůstanou na těle až 20 dní – dle závažnosti zdravotního stavu konkrétního místa, tudíž je potřeba s tím počítat.
Neposkytuji baňkovou masáž obličeje kvůli nežádoucím modřinám v těchto místech.
VÝZNAM STOP (MODŘIN) PO BAŇKOVÁNÍ
- růžová až slabě červená – náznak normálního toku krve do místa ošetření
- jasně červená – indikace možného místního zánětu
- matně červená – indikace chronické stagnace krve
- tmavě červená nebo nachová (do fialova) – náznak „chladného vzorce“ spolu se stagnací krve nebo zvýšená hladina toxinů; často v oblasti lopatek a trapézů
- světlá nebo bez zabarvení – indikace „chladného vzorce“ nebo špatného krevního oběhu na místě ošetření; často v oblasti beder
PŘÍNOS BAŇKOVÁNÍ
- odstranění spoušťových bodů
- výživa a omlazení kůže
- pomoc proti celulitidě
- prokrvení tkáně a okolní fascie – bolest svalů a kloubů
- harmonizace vnitřních orgánů
- podpora imunitního systému
- zmírnění otoků
- podpora plodnosti, zmírnění menstruačních potíží
- úleva při zácpě nebo bolesti žaludku
- pozitivní ovlivnění kapacity plic např. při astmatu
Průběh masáže
Po přivítání se usadíte a povíte mi, jaký jste měli den a co Vás aktuálně trápí (akutní / chronické zdravotní potíže, emociální vytížení, stres…).
Po odložení oděvu následuje samotná procedura v délce dle Vašeho výběru. Začínáme pomačkáním reflexních zón přes ručník a pokračujeme krátkou diagnostikou těla pohmatem a pohledem.
Následuje ruční masáž zad a poté posuvné baňkování podél páteře, v oblasti lopatek a beder. Staticky necháváme baňky v oblasti beder a věnujeme se rozmasírování svalů kolem lopatek a na rukou, kde následně pohyblivě baňkujeme. Zdržíme se na místech, kde pocítíte bolestivost a kde nahmatáme tzv. spoušťové body. K jejich odstranění využiji Vaší spolupráce, kdy bolestivost prodýcháte.
Ponecháváme staticky baňky působit na jedné straně zad (kolem lopatky, trapéz) a věnujeme se ruční masáži druhé straně a naopak.
Odstraňujeme baňky z beder a věnujeme se ruční masáži šíje. Zakončujeme masáž zad ručními hmaty a postupujeme k nohám.
Ručně masírujeme nohy zezadu, pohyblivě baňkujeme a staticky ponecháváme baňky na lýtkách a stehnech. Baňky odstraníme a pokračujeme přední stranou nohou, kde se věnujeme především stehnům.
Po odstranění baněk postupujeme k hlavě a obličeji. Zde masírujeme pouze ručně.
Po dokončení hmatů Vás osuším ručníkem od oleje. (Není k dispozici sprcha). Po skončení masáže budete mít prostor na relaxaci a občerstvení.
Při psaní článku jsem vycházela ze zdroje:
- CHIRALI, Ilkay Zihni. Baňkování: techniky, aplikace, automasáž. Přeložil Libuše HORNOVÁ. Olomouc: Fontána, [2020]. ISBN 978-80-7651-012-8.
- vlastní znalosti z praxe