+420 737 828 104
info@terezacechova.com
Spolupráce ONLINE nebo osobně v Praze
Follow:

Přirozená strava

Přirozená strava

Přirozená strava

Velmi důležitou oblastí, kde získáváme (nebo ztrácíme) naši energii je strava. Ta by měla být přirozená a pravidelná. Přirozená strava znamená nejlépe bio potraviny. A strava, která na sobě nemá nálepku se složením. Skládá se jen „sama ze sebe“, např. brambora, okurka, vejce, kuřecí maso. Bez barviv, konzervantů, koření, škrobů, cukrů… Vhodnou stravu poznáte také tak, že po jejím pozření je vám mnohem lépe, než před daným jídlem. Pokud se cítíte po jídle unavení, nafouknutí, běžíte na záchod, bolí vás žaludek… není to ono.

 

Restrikce a diety

Málo diskutovanou příčinou dnešních nemocí je podvýživa a restrikce ve stravování, ne přejídání. Pokud má naše tělo pocit, že nedostává stravu pravidelně, začíná opět zapínat varovné signály a cítí se v nebezpečí („mám hlad, zemřu“). V rámci této reakce může vypnout i „nadbytečné funkce“ jako je rozmnožování, hormonální systém apod. Často se tedy spojuje např. snížená funkce štítné žlázy s nutričním deficitem. A také naopak nabírání na váze, jelikož si tělo ukládá zásoby do tuků – na horší časy.

Všimněte si, že diety s cílem zhubnout nejsou účinné a odborníci v posledních letech doporučují naopak jíst více. Pravidelná strava + jíte více a častěji a stejně zhubnete. No, kdo by to nechtěl?!

Věděli jste, že význam slova „dieta“ je stravovací doporučení k dosažení určitého cíle (často uzdravení), ale nikde není psáno o restrikci, tedy toho, že NEjíte například vůbec?

 

Bio potraviny

Co jsou to bio potraviny?

Biopotravina je potravina vyrobená z produktů ekologického zemědělství za podmínek určených zákonem, která splňuje specifické požadavky na jakost a zdravotní nezávadnost (např. bez použití umělých hnojiv, škodlivých chemických postřiků či geneticky modifikovaných organismů (GMO) a výrobků na jejich bázi.) Produkty s certifikací BIO jsou zárukou toho, že do vašeho těla dostanete to nejlepší z přírody, a to také s ohledem na ni. Poznáme je díky speciálnímu označení (hledejte na google název „bio značka“).

 

Kde je seženeme?

Prodávají se už úúúplně všude. V běžných supermarketech, online. Najdete je mezi běžnými výrobky (stačí hledat nebo se zeptat), případně ve vyhrazených částech obchodů. Vždy je to označeno.

 

Co když na ně nemám peníze?

To už dnes není pádný argument. Bio potraviny jsou dražší jen o pár korun a rozdíl ve výživnosti je neporovnatelný! Můžete se zaměřit nejprve jen na bio živočišné produkty (maso, vejce) a následně, když zbydou prostředky, na ten zbytek.

Nezáleží ovšem jen na tom, co jíte, ale kdy to jíte a s kým.

 

Pravidelnost stravování

Pravidelnost záleží na vašem denním režimu. Doporučuji určitě nevynechávat snídani, která by měla být do půl hodiny od vylezení z postele – což je vlastně logické: nemohu po tělu chtít akci (činnost mozku, sílu pro svaly…), když nemá energii ze snídaně. Káva k snídani se bohužel nepočítá.

Každé další jídlo by mělo být po 4h, zvlášť pokud procházíte procesem uzdravování z chronických potíží. Pokud míváte hlad, dopřejte se každé dvě hodiny menší svačinu. Vůbec nevadí, pokud budete jíst vícekrát denně. Když mám hlad, tělo potřebuje jíst. (Jíst kvalitně.) Vyslyšte ho! Záleží ovšem i na vašich individuálních potřebách, někomu stačí dvě jídla denně a je v pohodě.

Večeře by měla být 2,5h před spaním, aby tělo nebylo hladové a ve stresu (a mělo z čeho regenerovat) a zároveň nebylo přecpané. V rámci večeře je ideální volbou forma bílkoviny a tuku, jejichž rozklad trvá déle a proto tělo zasytí na delší dobu. Nestane se vám tedy to, že se v noci vzbudíte hlady a jdete na průzkum do ledničky.

V dnešní době je moderní nejíst po 17hod. v domnění, že napomáháme hubnutí. Tělo ale nejprve spaluje svaly než tuky, tuky si schovává na horší časy, je ve stavu stresu, zvlášť pokud se situace opakuje. Má pocit, že mu hrozí nebezpečí a tuky ho zahřejí a poskytnou energii pro další akci.

TAGS:


.cata-page-title, .page-header-wrap {background-color: #e49497;}.cata-page-title, .cata-page-title .page-header-wrap {min-height: 250px; }.cata-page-title .page-header-wrap .pagetitle-contents .title-subtitle *, .cata-page-title .page-header-wrap .pagetitle-contents .cata-breadcrumbs, .cata-page-title .page-header-wrap .pagetitle-contents .cata-breadcrumbs *, .cata-page-title .cata-autofade-text .fading-texts-container { color:#FFFFFF !important; }.cata-page-title .page-header-wrap { background-image: url(https://www.terezacechova.com/wp-content/uploads/2023/05/2-scaled.jpg); }