+420 737 828 104
info@terezacechova.com
Spolupráce ONLINE nebo osobně v Praze
Follow:

Cirkadiánní rytmus

Cirkadiánní rytmus

Velmi populárním a řešeným tématem je tzv. cirkadiánní rytmus. Jednoduše je to střídání dne a noci, světla a tmy, jeden z mnoha přírodních cyklů. V návaznosti na tuto světelnou proměnu jsou navázány jak přírodní úkazy a procesy (fotosyntéza apod.), tak i naše lidské procesy.

Ráno se aktivuje hormon kortizol v našich nadledvinkách, který má za úkol nás probudit a nastartovat do dalšího dne. Pokud se hned po ránu budíte s úzkostí, je to signalizace toho, že je vaše kortizolová úroveň vyšší než by měla být. Kortizol se totiž vyplavuje i při stresu. Pokud se o ránu neumíte probudit bez šálku silné kávy, je to také určitý signál. Konkrétně to, že jsou vaše nadledvinky vyčerpané a mají s produkcí a udržení správné hladiny kortizolu problém.

Když se stmívá, produkuje se melatonin, což je hormon podporující spánek a následnou regeneraci. Během noci odpočívá nejen náš mozek, ale také dochází k regeneraci buněk a správné funkčnosti našich hormonů. Asi je vám tedy jasné, že pokud spíme málo nebo v opačný čas (noční směny), tělo nemá čas tuto regeneraci provést a nabrat síly.

Čas spánku

Běžně je doporučováno zmiňovaných 7-9 hodin. Ze své zkušenosti mohu říci, že potřeba spánku je velmi individuální. Puberťáci spí déle. Než se překlopí třicítka, zvládneme propařit celou noc a cítíme se v pohodě. Pak už zase potřebujeme svoji pohodu a klid.

Zkuste proto s touto dobou experimentovat. Někomu stačí 7 hodin, mně osobně devět/deset. Dříve jsem se za to styděla, ale již mám vypozorováno, že se necítím 100% OK, pokud se mi tento čas z jakéhokoliv důvodu zkrátí. Proto doporučuji minimálně 8 hodin spánku, ideálně mezi 22h a 6h ranní. Tento interval lze přizpůsobit individuálně, hrát si s ním, ale je potřeba myslet na to, že po půlnoci probíhají všechny potřebné opravy našeho organismu. Proto chodit spát o půlnoci a déle nám rozhodně neprospívá.

Spánkový deficit

Během pracovního týdne nejsme kolikrát schopni tuto dobu „dodržet“. Abychom se pořádně vyspali, bereme si dovolenou nebo neschopenku. Nebo čekáme na víkend, abychom si ráno mohli přispat. Často z důvodu spánkového deficitu i onemocníme, jelikož se tím snižuje i naše imunita. Pokud trpíte únavovým syndromem, vaše tělo vás jednoduše vypnulo. Potřebuje nabrat sílu.

Většina z nás pracujících spí 5-6 hodin. Zkuste si sáhnout do svědomí a několik dní si váš spánek evidovat. 

Spánkový deficit ale nelze dospat během jednoho dvou dnů, trvá to v řádu týdnů a měsíců. A to se bavíme o jedné noci, kterou jsme teoreticky nespali. Teď si uvědomte, jak se to v našem těle musí hromadit, když takto nespíme několik let.

Co tělo intuitivně udělá, když je unavené? Odpadne. Vypne se. Vidíme to např. u dopravních nehod, kdy dochází k mikrospánku.

Spánková hygiena

Možná trpíte některou formou nespavosti. Nedaří se vám usnout, budíte se během dne, honí se vám hlavou myšlenky apod. S tím by vám mohla pomoci správná spánková hygiena. 

Více tipů najdete v mém e-booku.

TAGS:


.cata-page-title, .page-header-wrap {background-color: #e49497;}.cata-page-title, .cata-page-title .page-header-wrap {min-height: 250px; }.cata-page-title .page-header-wrap .pagetitle-contents .title-subtitle *, .cata-page-title .page-header-wrap .pagetitle-contents .cata-breadcrumbs, .cata-page-title .page-header-wrap .pagetitle-contents .cata-breadcrumbs *, .cata-page-title .cata-autofade-text .fading-texts-container { color:#FFFFFF !important; }.cata-page-title .page-header-wrap { background-image: url(https://www.terezacechova.com/wp-content/uploads/2023/05/2-scaled.jpg); }