+420 737 828 104
info@terezacechova.com
Spolupráce ONLINE nebo osobně v Praze
Follow:

První pomoc na panickou ataku

První pomoc na panickou ataku

Je mi jasné, že během panické ataky nemáte sílu řešit cokoliv jiného. Věřte mi, vím, jak vám je a jak se cítíte.

Vyzkoušejte jiný přístup k vaší úzkosti a následujte tyto akční kroky:

 

1️⃣ Příznaky přijměte, nehodnoťte, nesnažte se je vyřešit. Jděte s flow a uvidíte, že jakmile proti atace nebojujete, bude rychleji pryč a nebude se tak často vracet.

2️⃣ Uvědomte si, že máte zrovna záchvat a že ho přežijete (jelikož jste ho přežili už několikrát). Můžete se racionálně uklidňovat popisem situce: co mi hrozí za nebezpečí, co nejhoršího se může stát…? A zjistíte, že vám reálně nic nehrozí a že se o vás okolí postará.

Sem spadá i tzv. zpřítomnění – popisujte si v duchu, kde zrovna jste, co děláte, co kolem sebe vidíte.

3️⃣ Dechové cvičení – prodloužení výdechu, ideálně si to počítejte. Mně fungují nejlépe dva rychlé nádechy a hooodně dlouhý výdech (6-8 vteřin). Nádech soustředíme do břicha.

Můžete zvolit i techniku tzv. krabicového dýchání, to lépe zaměstná racionální mysl.

4️⃣ Uvolnění nahromaděné energie – pokud jste sami, bouchněte do polštáře nebo zařvěte. Zkuste to z těla vytřást nebo si dupnout. Ve společnosti lidí zatněte pěsti a povolte (několikrát opakujte).

5️⃣ Racionální myšlení – v duchu si počítejte od 100 k 0. Nebo matematické příklady v rámci mobilní aplikace.

 

Pokud vám výše uvedené nefunguje:

  • ponořte obličej do ledové vody.

Po odeznění záchvatu 👇
Vraťte se co nejdříve na místo, kde vás úzkost přepadla, aby se vám úzkost s danou lokalitou a situací nespojila (tzv. generalizace).

Dopřejte si odpočinek a pochvalu, protože panické ataky jsou náročné.

 

 

 

TAGS:


.cata-page-title, .page-header-wrap {background-color: #e49497;}.cata-page-title .page-header-wrap .pagetitle-contents .title-subtitle *, .cata-page-title .page-header-wrap .pagetitle-contents .cata-breadcrumbs, .cata-page-title .page-header-wrap .pagetitle-contents .cata-breadcrumbs *, .cata-page-title .cata-autofade-text .fading-texts-container { color:#FFFFFF !important; }.cata-page-title .page-header-wrap { background-image: url(https://www.terezacechova.com/wp-content/uploads/2023/01/masaz-hlavy.png); }.cata-page-title.cata-page-title-image.cata-use-overlay .page-header-wrap:before { background: rgba(0, 0, 0, 0.3); }