+420 737 828 104
info@terezacechova.com
Spolupráce ONLINE nebo osobně v Praze
Follow:

Co v našem těle dělá kofein?

Jsem ohromným milovníkem kafe. A můj muž taky, je to náš společný rituál. ☕ Ještě před pár měsíci jsem si kávu dopřávala na denní bázi, tak kolem tří šálků.

👀 Nedošlo mi, že by mohla být faktorem, který mi v mé životosprávě moc nepomáhá. Trpěla jsem chronickou únavou, nervózním zažíváním,… a nemohla jsem se za celý den probrat k životu, to jen díky spasiteli – kávě.

💡 Káva obsahující kofein je pro nás stimulant. Nutí nás k větší produkci stresových hormonů (kortizolu). Kofein také stimuluje buněčnou aktivitu a díky němu prožijeme minutu našeho života za 2x rychlejší čas. To znamená, že naše tělo díky němu rychleji stárne, jelikož využívá energii, která je na dluh.

🧠 Kortizol je aktivační a stresový hormon produkovaný nadledvinkami – vyplavuje se při akci (stresu; lovení mamuta) a hlavně po ránu, aby naše tělo nakopl k akci. My máme sice pocit, že dneska fakt nevstaneme z postele a že kafčo je jediná záchrana, ale opak je pravdou. My využíváme uměle vytvořenou (nakopnutou) energii, spotřebujeme ji, ale nemáme ji z čeho splatit. Proto si musíme dát kávu další, abychom vyrovnali výkyv v hladině energie, která propadá na dno. Proto se budíme čím dál víc unavenější.

Stejný vliv má alkohol a cukr.

 

👉 Zkuste na vlastní kůži 👇

  • vynechat na 3 týdny kávu, čaje obsahující thein a nikotin, případně i cukr a alkohol,
  • nahradit můžete decaf variantou (není to sice zázrak, ale uspokojí chuť),
  • a po této době si zkuste dát kofeinový kafe.

Mně po kávě s kofeinem okamžitě najede koncentrace a začne mi ADHD chování. 😁 Pokud tento příliv koncentrované energie nevyužiju (např. při studiu), přepadá mě úzkost a chuť na sladké.

Může to být odpověď na vaše úzkostné stavy, bolesti hlavy a celodenní únavu (hlavně odpolední).

Dejte vědět, jak jste na tom! 🤎

 

TAGS:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

.cata-page-title, .page-header-wrap {background-color: #e49497;}.cata-page-title .page-header-wrap .pagetitle-contents .title-subtitle *, .cata-page-title .page-header-wrap .pagetitle-contents .cata-breadcrumbs, .cata-page-title .page-header-wrap .pagetitle-contents .cata-breadcrumbs *, .cata-page-title .cata-autofade-text .fading-texts-container { color:#FFFFFF !important; }.cata-page-title .page-header-wrap { background-image: url(https://www.terezacechova.com/wp-content/uploads/2022/04/116352003_10214672993292982_6556509024347291119_n.jpg); }.cata-page-title.cata-page-title-image.cata-use-overlay .page-header-wrap:before { background: rgba(0, 0, 0, 0.3); }